Hipotonia, czyli obniżone napięcie mięśniowe nie jest chorobą, a skutkiem doznanego urazu, wady rozwojowej centralnego układu nerwowego, rzadziej obwodowego układu nerwowego. Hipotonią nazywamy stan niedostatecznego oporu mięśni na bierną siłą, która oddziałuje na mięśnie, np. na grawitację. Innymi słowy obniżone napięcie mięśniowe to zmniejszona kontrola nad postawą ciała. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy hipotonii oraz jak się ją leczy.
Przyczyny hipotonii u niemowlaka
Do przyczyn obniżonego napięcia mięśniowego zaliczamy przede wszystkim urazy okołoporodowe (w tym niedotlenienie), wcześniactwo oraz wady rozwojowe – zespół Downa, zespół Pataua, zespół Pradera-Willego, rdzeniowy zanik mięśni i inne. Zdarza się również tak, że obniżone napięcie mięśniowe nie wynika z groźnych chorób czy urazów i z czasem mija. Nie mniej jednak zauważone objawy hipotonii należy skonsultować z neurologiem dziecięcym, który dzięki obrazowaniu (najczęściej za pomocą rezonansu magnetycznego), diagnozuje przyczynę obniżonego napięcia mięśniowego.
Obniżone napięcie mięśniowego – objawy u niemowlaków
Obniżone napięcie mięśniowe może pojawić się u starszych dzieci, a nawet u osób dorosłych, u których występuje najczęściej po doznanych udarach. Jednak hipotonia najczęściej występuję już u niemowlaków, ponieważ w większości przypadków powiązana jest z urazami okołoporodowymi oraz wadami rozwojowymi. Niestety hipotonię u niemowlaka diagnozuje się nieco trudniej niż u starszych dzieci, ponieważ każdy maluch rozwija się w swoim tempie i nawet pewne odstępstwa od i tak dość szeroko zakrojonych norm nie muszą oznaczać obniżonego napięcia mięśniowego.
Rodzice jednak przy codziennej pielęgnacji dziecka i podczas zabaw, powinni zwracać uwagę na pewne symptomy, które mogą świadczyć o hipotonii:
- mniejsza potrzeba ruchu
- problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową
- nieumiejętność trzymania główki w wieku 3 miesięcy
- nieumiejętność siadania w wieku 6 miesięcy
- nieumiejętność stania w wieku 9 miesięcy
- trudności w połykaniu – krztuszenie się
- wiotkość ciała
Rehabilitacja niemowlaków z obniżonym napięciem mięśniowym
W zależności od przyczyny hipotonii jej leczenie przynosi różne efekty. Jednak odpowiednio dobrana i przeprowadzana rehabilitacja potrafi czynić cuda. Dlatego rodzicom zaleca się konsultowanie przypadku i poddanie rehabilitacji maluszków u rehabilitantów, którzy specjalizują się w metodach rehabilitacji chorób centralnego układu nerwowego u dzieci.
Do rehabilitacji hipotonii wykorzystywana jest najczęściej jedna z dwóch metod:
- metoda NDT Bobath – metoda opierająca się o prawidłowe stymulowanie całego ciała podczas ćwiczeń oraz codziennej opieki nad maluszkiem, dzięki czemu utrwalane są prawidłowe wzorce
- metoda Vojty – odruchy motoryczne wywoływane są za pomocą nacisków na określone punkty na ciele, inaczej sfery stymulacji
Obie metody wymagają zaangażowania rodziców, obie są również bardzo skuteczne – przynoszą znaczną poprawę lub całkowicie eliminują problem obniżonego napięcia mięśniowego.
Hipotonia u każdego dziecka (nawet z tą samą chorobą) może objawiać się inaczej i stwarzać różne trudności. Rehabilitacja znacząco poprawia komfort życia, przywracając prawidłowe napięcie mięśni lub częściowo zmniejszając opór, jaki stawiają na biernie działające na nie siły.
Artykuł powstał przy współpracy z Akademią Ruchu w Warszawie.