Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, wszyscy kredytobiorcy mają prawo do spłacenia zaciągniętego kredytu konsumenckiego przez upływem ostatecznego terminu spłaty. Niektórzy kredytobiorcy mają też prawo do uzyskania zwrotu kosztów kredytu w proporcjonalnych względem okresu kredytowania kwotach. Podstawowe informacje na temat zasad zwracania kosztów kredytu gotówkowego w naszym kraju przedstawiamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Zwrot dodatkowych kosztów kredytu gotówkowego i konsolidacyjnego – co trzeba wiedzieć na ten temat?
RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to wskaźnik, który mówi o tym, jak duże koszty poniesie dany kredytobiorca w związku z zaciągnięciem danego kredytu. Na RRSO składają się odsetki, prowizja, ubezpieczenie kredytu czy marża bankowa. W umowie kredytowej widnieje informacja, że kredytobiorca zobowiązuje się do spłacenia kredytu zgodnie z przyjętym harmonogramem – są tam uwzględnione raty kapitałowe i odsetki.
Istnieje jednak możliwość, by uzyskać zwrot kosztów kredytów gotówkowych. Takie rozwiązanie jest dostępne wtedy, gdy klient wcześniej spłaci zaciągnięty kredyt konsumencki. W przypadku, gdy bank pobierał dodatkowe opłaty i prowizje, umowę podpisano po 18 grudnia 2011 roku, umowa kredytowa dotyczyła kredytu konsumenckiego i kredyt spłacono przed terminem, osoba, która zaciągnęła kredyt ma prawo, by otrzymać zwrot prowizji bankowej oraz innych dodatkowych kosztów związanych z zaciągnięciem danego zobowiązania finansowego.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kancelaria Finansowa od A do Z.
Fot. Shutterstock