Twoje dziecko nagle zmieniło zachowanie? Zauważyłeś u dziecka niepokojące symptomy psychiczne, emocjonalne lub nawet fizyczne? Sprawdź, co robić! Zasięgnij pomocy w ośrodku Synapsa w Krakowie lub skorzystaj z konsultacji online – początkowo samodzielnie lub od razu z dzieckiem. W przypadku nastolatka możesz umówić spotkanie tylko dla niego. Dowiedz się więcej.
Psycholog i psychiatra dziecięcy w Krakowie
Psycholog czy psychiatra dziecięcy? Kraków to miasto, w którym znajduje się ośrodek Synapsa dysponujący specjalistami obu rodzajów. Na konsultację możesz umówić się Ty jako rodzic bądź też możesz zapisać dziecko, które przekroczyło trzynasty rok życia. W przypadku drobnych problemów z zachowaniem wystarczy psycholog, który w razie potrzeby skieruje dziecko do psychiatry. Natomiast wskazaniami do kontaktu z psychiatrą dziecięcym są symptomy takie jak trudności w relacjach społecznych, wycofanie, zmiana wagi i relacji z jedzeniem, zaburzenia lękowe, samookaleczanie, zaburzenia zachowania, emocji i nastroju, tiki, moczenie nocne.
Psychoterapia dzieci i młodzieży
Jedna konsultacja ze specjalistą – psychologiem bądź psychiatrą dziecięcym – może nie wystarczyć. W ośrodku Synapsa Twoje dziecko będzie kontynuowało pracę nad swoim problemem ze wsparciem terapeuty. Psychoterapia znajduje zastosowanie w obliczu trudności napotykanych w wieku dorastania, rozstania rodziców, wykluczenia rówieśniczego, zaburzeń odżywiania, problemów z agresją, zachowaniem lub negatywnymi myślami, lęków, tików, myśli samobójczych. Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy powód obniżający jakość życia dziecka jest wystarczająco dobry, by udać się z nim do psychoterapeuty!
Terapia pedagogiczna
Rodzajem psychoterapii nakierowanej na rozwiązywanie problemów rozwojowych jest terapia pedagogiczna. Ma zastosowanie u dzieci wykazujących trudności w czytaniu, pisaniu, liczeniu i innych czynnościach szkolnych, co przekłada się na słabe efekty nauczania. Zaburzenia mogą mieć różne podłoża, więc tematykę i nurt spotkań terapeutycznych dobiera się do konkretnego dziecka.
Terapia rodzinna
Rodzice i inni najbliżsi mogą wspierać dziecko w pracy nad problemami, decydując się na terapię rodzinną. Ma ona największy sens w przypadku problemów wynikających lub mających związek z trudnymi relacjami rodzinnymi. Także w przypadku problemów wychowawczych terapia rodzinna odnosi pozytywne rezultaty. Podczas spotkań bierze się pod uwagę perspektywy zarówno indywidualne uczestników, jak i systemową całej rodziny.
Zdj. Shutterstock