Piękne, pachnące, łatwe w pielęgnacji – najpopularniejsze kwiaty ogrodowe upiększają nasze przydomowe ogródki, działki, a niektóre nawet balkony. Dowiedz się, jakie kwiaty do grodu najchętniej wybierają Polacy i wybierz gatunki, które i Ty posadzisz w swoim ogródku. Sadzonki ulubionych kwiatów ogrodowych kupuj tylko w sprawdzonych miejscach – my kupujemy je w Sklep-Nasiona.
Najłatwiejsze w uprawie kwiaty do ogrodu
Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z uprawą i pielęgnacją kwiatów ogrodowych, powinniśmy wybierać te gatunki, które są najłatwiejsze w pielęgnacji. Z całą pewnością w naszym ogrodzie mogą znaleźć się piwonie, które rosną nawet 15 lat, wilce, których charakterystyczne kielichowate kwiaty widoczne są już z daleka, nasturcje, które szybko się rozrastają oraz bratki, które są niezwykle mało wymagającymi kwiatami, lubiącymi zarówno słońce, jak i cień.
Być może jednak szukasz mniej popularnych kwiatów do ogrodu, które jednocześnie nie wymagają od nas dużej wiedzy i nakładu pracy. Bodziszek, który kwitnie na niebiesko, różowo i biało czy drobna kokoryczka również będą wdzięcznymi w uprawie roślinami dla osób, które będą sadzić swoje pierwsze kwiaty w ogrodzie. Trzeba przyznać, że nasze ogródki stają się coraz bardziej różnorodne i również po te mniej znane kwiaty do ogrodu sięgają osoby, które pierwsze prace na rabatkach mają już za sobą.
Jak pielęgnować lilie w ogrodzie?
Niegdyś jedynie białe, dzisiaj wielobarwne powracają do łask – lilie w ogrodzie spotykamy coraz częściej. Być może swój renesans przeżywają właśnie dzięki większym możliwościom stworzenia wielobarwnych rabatek. Uprawa lilii uchodzi za dość wymagającą, jeśli jednak dobrze poznamy ich wymagania, bez trudu im sprostamy. W nagrodę będziemy cieszyć się wyjątkowo pięknymi kwiatami, które z powodzeniem skomponują się z pozostałą roślinnością w ogrodzie.
Lilie powinniśmy sadzić na lekkich wzniesieniach – jeśli więc nasz ogródek leży na niewielkiej górce albo dysponujemy taką w części naszego ogródka, właśnie tam warto zasadzić te piękne kwiaty. Lilie lubią bowiem wilgotną glebę, ale nie można ich przelać. Podczas ulewnych deszczy woda ze wzniesienia spływa, dlatego właśnie takie ukształtowanie terenu sprzyja uprawie lilii. Ponadto gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, o nieco kwaśnym odczynie. Lilie dość często atakowane są przez niewidoczne gołym okiem nicienie, przed którymi możemy chronić się, sadząc wokół lilii aksamitki – niewymagające kwiaty ogrodowe.
Chociaż lilie nie najgorzej czują się w półcieniu, to jednak ekspozycja na słońce wpływa na nie najlepiej. Pamiętając, że lilie nie lubią nadmiaru wody, do ich sadzenia wybieramy pulchną glebę. Cebulki lilii nie mogą być pomarszczone czy suche – tylko świeże sadzonki lilii mają duże szanse na przyjęcie się. Lilie sadzimy na przełomie kwietnia i maja. Zwiędłe kwiaty należy jak najprędzej usuwać, by cała roślina nie pobierała z gleby zbyt dużej ilości składników odżywczych.
Podobnie jak bratki czy aksamitki, niektóre rodzaje lilii można sadzić w doniczkach. Jednak lilie zdecydowanie lepiej radzą sobie na rabatkach i właśnie tam warto je uprawiać.
Artykuł powstał przy współpracy z Sklep-nasiona.