Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesne urządzenia, które stosuje się m.in. przy gospodarstwach domowych i domkach letniskowych pozbawionych dostępu do kanalizacji. Możesz zdecydować się na oczyszczalnię biologiczną, ekologiczną lub biologiczno-chemiczną. Czym różni się biologiczna oczyszczalnia ścieków od pozostałych?
Oczyszczalnie biologiczne i ekologiczne – poznaj różnice
Najważniejszą różnicą pomiędzy ekologiczną a biologiczną oczyszczalnią jest przebieg procesu oczyszczania płynnych nieczystości. O ile biologiczna oczyszczalnia ścieków filtruje wyłącznie wewnątrz zbiornika, o tyle w oczyszczalniach ekologicznych cały proces podzielony jest na dwa etapy, które toczą się najpierw w zbiorniku, a potem w strefie drenażu rozsączającego.
W oczyszczalniach biologicznych ścieki poddawane są najpierw oczyszczaniu beztlenowemu (tzw. denitryfikacji), a potem oczyszczaniu tlenowemu (tzw. nitryfikacji). W trakcie oczyszczania na ścieki działa grawitacja, dzięki której osad trafia na dno, a tłuszcze unoszą się.
Przydomowe oczyszczalnie biologiczne a biologiczno-chemiczne
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna (określana często jako BIOCH) działa w oparciu o procesy biologiczne i chemiczne, które toczą się dzięki systematycznym dozowaniu siarczanu żelaza do ścieków.
Najważniejsza różnica pomiędzy tzw. oczyszczalnią hybrydową a nowoczesną oczyszczalnią biologiczną leży w wydajności. BIOCH sprawdza się w większych skupiskach zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkańcy produkują najwięcej ścieków, czyli w godzinach porannych i wieczornych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.
Fot. Shutterstock