Twojej klaczy urodził się źrebak lub wkrótce ma do tego dojść? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy młodemu koniowi można założyć kantar. Poznaj zalety używania kantarów u koni od wczesnych miesięcy, a nawet tygodni życia. Zapraszamy do lektury!
Kantar dla źrebaka – zastosowanie
Ponieważ kantary to akcesoria dla koni o budowie delikatnej i nieinwazyjnej – zakładane na głowę i nieposiadające wędzidła koniecznego do wprowadzenia do pyska – można je stosować nie tylko u koni dorosłych i zdrowych, ale także u chorych i źrebiąt. Nie są w stanie zaszkodzić życiu ani zdrowiu malucha, o ile tylko zostanie wybrany odpowiedni model.
Kantar dla źrebaka nie może być za ciasny ani za luźny. Głowa młodego konia rośnie, wobec czego akcesorium będzie wymagało zmiany (lub regulacji). Z kolei zbyt obszerny kantar może przyczynić się do zahaczenia zwierzęcia o wystający przedmiot, np. element ogrodzenia na padoku, a nawet o kopyto, gdy źrebak schyli głowę, by podrapać się za uchem. Wyjątkowo wrażliwym zwierzętom warto kupić miękki kantar z futerkiem.
Kantar dla źrebiąt – zalety
Kantar zakładany koniowi od najwcześniejszych tygodni życia pomaga kontrolować rozbrykane zwierzę i subtelnie uczy posłuszeństwa. Młody koń przywyka do noszenia na głowie kantara, dzięki czemu na późniejszym etapie życia – w trakcie szkolenia – łatwiej nad nim zapanować i skłonić go do wykonywania poleceń. Bardzo młody koń skorzysta na delikatnym kantarze sznurkowym, przy czym pamiętaj, że ten rodzaj akcesorium nie służy do przywiązywania konia.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Equishop.com.
Zdj. Shutterstock