Na co zwrócić uwagę, wybierając kantar dla kucyka? Czy można kupić to samo akcesorium, które sprawdza się u konia? A może kuc wymaga innego kantara? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Kantar dla konia vs. kantar dla kucyka
Podstawowy podział kantarów przebiega w oparciu o budowę. Istnieją klasyczne kantary taśmowe, dobre do jazdy zamiast ogłowia kantary sznurkowe, eleganckie kantary skórzane, ochronne kantary z podszyciem.
Drugą kwestię różnicującą stanowi rozmiar. I właśnie tutaj pojawia się rozbieżność między kantarem dla konia i kantarem dla kuca. W zależności od rozmiarówki danego producenta oraz rasy kucyka należy wybrać mini, foal lub pony, co liczbowo odpowiada rozmiarom 00, 0 bądź 1.
Kantar dla kuca – rozmiar 00, 0 czy 1?
Ponieważ nie ma uniwersalnej rozmiarówki i każdy producent może korzystać z preferowanych przez niego oznaczeń, przed zakupem kantara dla kucyka najlepiej zmierzyć zwierzę i na podstawie pomiarów wybrać właściwy rozmiar.
- Pomiar nachrapnika wykonuje się w 1/2 lub 2/3 odcinka między oczami a nosem.
- Pomiar długości kantara wykonuje się od miejsca, w którym znajdzie się nachrapnik, po jednej strony głowy, do analogicznego miejsca po drugiej stronie głowy, przeciągając miarkę przez potylicę.
- Pomiar taśmy podbródkowej wykonuje się pod głową konia, analogicznie do pomiaru nachrapnika.
Pamiętaj, że kantar dla kucyka powinien być na tyle luźny, by zwierzak mógł jeść czy ziewać, ale na tyle ciasny, by nie dało się wsadzić w niego kopyta podczas drapania za uchem ani zahaczyć o słupek na padoku.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Equishop.com.
Zdj. Shutterstock