Polar od dawna jest ceniony jako materiał doskonale sprawdzający się w produkcji odzieży funkcjonalnej. Często sięgają po niego funkcjonariusze służb mundurowych, sportowcy, miłośnicy aktywności outdoorowych oraz pracujący na zewnątrz w sezonie jesienno-zimowym. Ubrania polarowe można znaleźć właściwie w każdej szafie. O ile wybór polaru do codziennego użytku nie jest trudny, to jeśli chodzi o bluzę do specjalnych zastosowań, łatwo popełnić błędy. Jak ich uniknąć? Wyjaśniamy.
Czemu warto kupić dobry polar?
Przed opracowaniem tkanin syntetycznych, odzież funkcjonalna była produkowana przede wszystkim z materiałów naturalnych – wełny, bawełny, skóry lub futra. Większość z nich traci jednak właściwości w kontakcie z wilgocią, a ponadto są dość ciężkie. Tych wad nie ma tkanina polarowa, która zapewnia izolację termiczną nawet jeśli jest mokra, a niewielka masa w stosunku do parametrów czyni z niej idealne rozwiązanie w turystyce pieszej lub rowerowej, wojskowości, survivalu i wszędzie tam, gdzie liczy się każdy gram ekwipunku.
Na tym jednak zalety polaru wcale się nie kończą. Materiał ten jest bardzo sprężysty i odporny na rozciąganie, trudno też o jego przypadkowe uszkodzenie. Wykonane z polaru ubrania po zamoczeniu szybko schną, a przy tym są odporne na działanie promieni słonecznych. Jako że jest to tkanina syntetyczna, nie grożą jej mole i pleśń. Polarowe bluzy, czapki i rękawiczki nie wywołują ponadto reakcji alergicznych.
Jak wybrać odpowiedni polar?
Mimo licznych zalet, nie każdy polar sprawdza się w konkretnym zastosowaniu. By uniknąć ewentualnych problemów z jego eksploatacją, przy wyborze bluzy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:
- gramaturę: im jest większa, tym cieplejszy jest polar. Jeśli szukacie ubrania do użytku w zimowych warunkach, wybierzcie model o gramaturze co najmniej 200 gramów na metr kwadratowy. Najcieplejsze produkty mają gramaturę 700g/m2. Jako dodatkowa bluza na sezon letni sprawdzi się cieńszy polar;
- krój: cienkie polary powinny dość ściśle przylegać do ciała, te grubsze mogą mieć luźniejszy krój;
- wykończenie: polar powinien być wykończony ściągaczami, które poprawiają jego ułożenie i zapobiegają dostawaniu się zimnego powietrza pod bluzę;
- przeznaczenie: uzależnionych jest od niego wiele cech polaru. Modele turystyczne mogą być wyposażone w rozwiązania umożliwiające kompresję, a polar wojskowy – w rzepy do dystynkcji, imiennika i flagi. Te drugie sprawdzą się nie tylko jako element ubioru klas mundurowych, ale też w działaniach grup rekonstrukcyjnych lub w ASG.
Dobrze dobrany polar stanie nie niezawodnym towarzyszem waszych aktywności. Bez względu na to, czy przemierzacie górskie szlaki, lubicie noclegi na łonie natury czy jesteście uczniami klasy mundurowej – wytrzyma wiele lat nawet intensywnej eksploatacji. Wysokiej jakości polary wojskowe znajdziecie w sklepie Morowo.
Fot. Shutterstock