Mówi się, że prawdziwa moda nigdy nie przemija. I rzeczywiście, wśród propozycji projektantów są takie modele ubrań, obuwia czy dodatków, które regularnie goszczą na wybiegach. Pamiętając o tej zasadzie i śledząc trendy, warto zainwestować nieco więcej w podstawowe elementy garderoby. Kultowa „mała czarna”, stworzona przez Coco Chanel. Klasyczne szpilki. Kopertówka w neutralnym kolorze. Możliwości jest wiele.
Są jednak w życiu okazje takie, jak ślub, podczas których chcemy wyglądać naprawdę pięknie i spełnić modowe marzenia. Jednak co zrobić, aby suknia ślubna była równie efektowna po wielkim dniu? Jak o nią zadbać i gdzie usunąć ewentualne plamy i zabrudzenia? Podpowiadamy, jak profesjonalnie odświeżyć suknię ślubną.
Pranie sukni ślubnej – w domu czy u profesjonalisty?
To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele Panien Młodych. Nie ulega wątpliwości, że podczas długiej, weselnej nocy suknia ślubna będzie narażona na zabrudzenia. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać plam, materiał może być przepocony po wielogodzinnych tańcach. Takich sytuacji z pewnością nie należy lekceważyć. Pot pozostawiony na delikatnej tkaninie nie tylko niszczy ją od wewnątrz, ale też przyczynia się do powstawania nieestetycznych, żółtych plam. Tuż po weselu warto więc jak najszybciej wybrać suknię ślubną.
Większość kreacji dla Panien Młodych to długie, zwiewne suknie, które swoimi fasonami olśniewają weselnych gości. Nietrudno się domyślić, że takie stroje trudno samodzielnie odczyścić w domowym zaciszu. Właśnie dlatego dobrze jest powierzyć to zadanie profesjonalistom. Wybierając się do pralni sukien ślubnych, możemy mieć pewność, że jej pracownicy dobiorą odpowiednią metodę prania i prasowania. Dzięki temu suknia ślubna nie ulegnie zniszczeniu.
Z dbałością o detale – poprawki krawieckie sukni ślubnej
Wybierając suknię ślubną sięgającą do ziemi, model z trenem albo długi welon, Panna Młoda musi liczyć się z ryzykiem jej zniszczenia. O nadepnięcie na delikatny materiał nietrudno na przykład podczas szaleństw na parkiecie. Poza tym na weselu może również dojść do sprucia misternie przyszywanych koronek albo niewielkich guzików, które często zdobią gorset sukni.
Wszystkie te problemy z pewnością rozwiąże wizyta u krawca. Jeśli planujemy sprzedać suknię ślubną albo chcemy zachować ją w idealnym stanie dla przyszłych pokoleń, warto odnaleźć rzemieślnika z pasją, który zatroszczy się o kreację.
Jak przechowywać suknię ślubną?
Kiedy już suknia ślubna zostanie wyprana, wyprasowana i odświeżona, należy pomyśleć o jej właściwym przechowywaniu. Wieszając ją w szafie bez dodatkowej ochrony, narażamy materiał na ponowne zagniecenia. Poza tym, pod wpływem działania kurzu i silnych zapachów, suknia ślubna może ulec zniszczeniu po raz kolejny.
Dobrą metodą na przechowywanie sukni ślubnej jest włożenie jej do kartonowego pudełka. W ten sposób skutecznie ochronimy ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji wystarczającej ilości miejsca, można spakować suknię ślubną do plastikowego pokrowca. W ten sposób bez problemu powiesimy ją wraz z innymi ubraniami, jednocześnie ją zabezpieczając.Artykuł powstał we współpracy z salonem sukien ślubnych Luisa.