Cieszące się od wieków niesłabnącą popularnością bransoletki miedziane charakteryzują nie tylko estetyczne walory, ale przede wszystkim przypisywane im właściwości zdrowotne. Wokół tych niewielkich akcesoriów narosło wiele przekonań, które często mieszają fakty z mitami. Jakie są najpopularniejsze wierzenia dotyczące bransoletek miedzianych i które z nich są prawdziwe? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości!
Czy bransoletki miedziane naprawdę działają?
Doskonale wiemy, że miedziane bransoletki od wieków są stosowane w celach zdrowotnych. Współczesne badania naukowe próbują zweryfikować te przekonania, analizując potencjalne korzyści płynące z noszenia miedzi bezpośrednio na skórze. Naukowcy skupiają się na właściwościach przeciwbakteryjnych miedzi, które są bardzo dobrze udokumentowane. Miedź może zabijać niektóre bakterie i wirusy, co sugeruje, że bransoletki miedziane mogą mieć działanie antybakteryjne.
Innym aspektem jest możliwe działanie przeciwzapalne miedzi. Niektóre badania sugerują, że mikroelementy takie jak miedź mogą odgrywać rolę w procesach zapalnych organizmu. W kontekście łagodzenia bólu natomiast, zwłaszcza związanego z chorobami stawów takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), wyniki badań również dają nadzieję.
Od starożytności po współczesność — o wierzeniach dotyczących miedzi
Już w starożytnym Egipcie wierzono, że miedź ma właściwości lecznicze i może pomagać w różnych dolegliwościach. Egipcjanie używali miedzi do leczenia ran i zapobiegania infekcjom, a także przypisywali jej zdolności do łagodzenia bólu stawów i mięśni. Nic więc dziwnego, że kolejne pokolenia także zaczęły dostrzegać potencjał tego pierwiastka.
W średniowieczu miedź była ceniona za swoje rzekome właściwości antyseptyczne i była wykorzystywana w medycynie. W Europie noszenie miedzianych bransoletek było popularne wśród osób cierpiących na reumatyzm i artretyzm. Uważano, że bliski kontakt skóry z metalem może przynosić ulgę w bólu.
Wiele osób nadal używa bransoletek miedzianych jako środków wspomagających zdrowie. Ich popularność utrzymuje się dzięki relacjom o pozytywnym wpływie na samopoczucie oraz dzięki trwałej tradycji i kulturowemu przekonaniu o leczniczych właściwościach miedzi. Nierzadko bransoletka miedziana może także stanowić swego rodzaju talizman.
Bransoletki miedziane z pewnością nie stracą na popularności w najbliższym czasie. Warto pamiętać, że noszenie takiej biżuterii może być stylowym dodatkiem, ale nie powinno zastępować konsultacji z lekarzem i tradycyjnych metod leczenia. Zanim zdecydujemy się na zakup bransoletki miedzianej w nadziei na poprawę zdrowia, warto dokładnie przeanalizować dostępne informacje i rozważyć wszystkie za i przeciw.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą kropleurody.pl.
Fot. Shutterstock