Bardzo silne bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn, a nawet chwilowa utrata czucia to główne objawy przepukliny kręgosłupowej. Dyskopatia lędźwiowa i dyskopatia szyjna to problemy neurologiczne, które wymagają rehabilitacji, a nierzadko również interwencji chirurgicznej. Dowiedz się, czym jest dyskopatia, jakie są jej przyczyny i jak leczyć przepuklinę kręgosłupa.
Czym jest dyskopatia i jakie są jej przyczyny?
W naszym kręgosłupie znajdują się kręgi i dyski, które te kręgi amortyzują. Różnego rodzaju uszkodzenia dysków mogą prowadzić do bardzo silnych bóli, uniemożliwiających się codzienne funkcjonowanie i poruszanie się. Najpoważniejszym problemem jest dyskopatia, inaczej nazywana przepukliną – czyli dolegliwość polegająca na wypadnięciu dysku, a właściwie jądra miażdżystego. Gdy jądro miażdżyste przemieści się do kanału kręgowego, uciska na korzenie nerwowe i worek oponowy.
Przepuklina może pojawić się, gdy nieprawidłowo podnosimy duże ciężary, gdy nasz kręgosłup jest silnie obciążony przez otyłość lub samoistnie – na przykład gdy dochodzi do dehydratacji dysku, czyli jego odwodnienia. Dysk bowiem pełni w kręgosłupie funkcję poduszki, amortyzując kręgi. Jeśli dysk jest odwodniony, suchy, traci swoje właściwości i łatwiej wypada z kręgów.
Objawy przepukliny – dyskopatia problemem neurologicznym
Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadnięcie dysku, jest bardzo bolesną chorobą. W najlepszym wypadku wymaga podania silnych środków przeciwbólowych, jednak najczęściej praktycznie uniemożliwia poruszanie się, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do niekontrolowanego oddawania moczu i stolca. Takie ataki mogą pojawiać się z różną częstotliwością, a sprzyjać im mogą zarówno pozycja siedząca, jak i niewłaściwa aktywność fizyczna. Ponadto, oprócz silnych dolegliwości bólowych, mogą jej towarzyszyć drętwienie i utrata czucia, co jest bardzo niebezpieczne między innymi podczas prowadzenia samochodu.
Rehabilitacja i operacja – leczenie dyskopatii
Ponieważ w przypadku dyskopatii ból odczuwany jest na wysokości odcinka lędźwiowego lub szyjnego kręgosłupa (bardzo rzadko na odcinku piersiowym), pacjenci z tym problemem często zgłaszają się do lekarza ortopedy. Po wykonaniu badań (tomograf i rezonans komputerowy) lekarz powinien skierować pacjenta do neurologa, a najlepiej neurochirurga, gdyż dyskopatia jest problemem neurologicznym.
W zależności od zaawansowania dyskopatii lekarz może zadecydować o rehabilitacji lub leczeniu operacyjnym. Po operacji przepukliny pacjent szybko wraca do codziennego funkcjonowania – najczęściej tydzień po operacji jest w stanie wrócić do wielu obowiązkowych domowych i zawodowych. Nie można jednak dźwigać i podejmować niektórych aktywności.
Leczenie dyskopatii komórkami macierzystymi
W medycynie coraz częściej sięga się po skuteczną terapię komórkami macierzystymi. Najskuteczniejszym rodzajem takiej terapii jest leczenie komórkami macierzystymi, pozyskanymi z tłuszczu pacjenta. Komórki macierzyste ADSC cechują się największymi zdolnościami do przekształcania się w inne komórki innych tkanek, niż te, z których zostały pobrane. Oznacza to, że komórki pobrane z tkanki tłuszczowej częściej przekształcają się w komórki, jakie znajdują się w ścięgnach, więzadłach i innych tkankach, niż komórki wzrostu pobrane z osocza czy fibryny bogatopłytkowej.
Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych z tłuszczu może nie tylko odwlec moment, kiedy pacjent będzie musiał zdecydować się na operację, ale także całkowicie wyeliminować konieczność jej przeprowadzenia. Jest także mniej inwazyjny niż operacja chirurgiczna, chociaż w okresie rekonwalescencji wymaga rehabilitacji.
Artykuł powstał we współpracy ze szpitalem i bankiem komórek macierzystych Pulsmed.