Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Ponad 90% przypadków nadmiernego wypadania włosów diagnozowane jest jako łysienie androgenowe. Dowiedz się, jakie są przyczyny łysienia androgenowego, jak objawia się ono u kobiet i u mężczyzn oraz jak je leczyć.
Przyczyny łysienia androgenowego
Androgeny to grupa hormonów, które między innymi regulują wzrost włosów. O ile z tyłu głowy i po bokach androgeny pozytywnie wpływają na wzrost włosów, o tyle na skroniach i na czubku głowy powodują ich osłabianie i wypadanie – jest to paradoks androgenowy. Do androgenów zaliczamy między innymi testosteron, hormon męski, który również występuje u kobiet. U kobiet testosteron przekształcany jest żeński hormon estradiol.
Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet nadmiar testosteronu powoduje łysienie androgenowe. W zasadzie za utratę włosów odpowiada metabolit testosteronu – dihydroepitestosteron (DHT) i enzym 5α-reduktaza, które są toksyczne dla mieszków włosowych na czubku głowy oraz po jej bokach. Nadmiar DHT i 5α-reduktazy prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do osłabienia włosów, a także znacznego skrócenia fazy wzrostu włosa, wydłużenie fazy spoczynku włosa, przez co włosy szybciej wypadają, niż rosną.
Łysienie androgenowe u mężczyzn i u kobiet
Podłoże łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn jest praktycznie takie samo – zbyt duża ilość androgenów, w szczególności pochodnej testosteronu. Jednak u kobiet nadmiar tego androgenu jest zazwyczaj stosunkowo mniejszy niż u mężczyzn, kobiety tracą mniej włosów i rzadko łysieją całkowicie. Ponadto u kobiety łysienie androgenowe objawia się przerzedzaniem włosów od przedziałka, podczas gdy u mężczyzn zaczyna się od kątów czołowo-skroniowych, następnie pojawia się na czubku głowy, a u niektórych mężczyzn na całej głowie.
Leczenie łysienia androgenowego
Aby leczenie łysienia androgenowego było skuteczne, konieczne jest jego prawidłowe rozpoznanie. Diagnozę lekarz stawia na podstawie badań włosów (trichogramu i trochoskopii) oraz wyników badań hormonalnych. W zależności od stopnia zaawansowania stosuje się różne metody. Dość przełomową jest podawanie preparatu Minoksydyl, który poprzez poprawienie krążenia spowalnia, a nawet hamuje wypadanie włosów, niekiedy również wspiera częściowe odrastanie włosów. Preparat jednak musi być stosowany cały czas, ponieważ po jego odstawieniu proces łysienia androgenowego postępuje. U kobiet często stosuje się leczenie hormonalne, z kolei u mężczyzn finasteryd, który należy do grupy steroidów.
Niestety w przypadku degradacji mieszków włosowych, nieinwazyjne kuracje są nieskuteczne i jedynym sposobem na odwrócenie skutków łysienia androgenowego jest przeszczep włosów. Od tradycyjnego zabiegu znacznie skuteczniejszym jest inteligentny przeszczep włosów, jaki przeprowadzany jest w Klinice Elite. Jego innowacyjność polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji – jedyny tego typu robot na świecie wykonuje zabieg pod przewodnictwem lekarzy, bazując na wprowadzonych algorytmach. Dzięki temu przeszczep włosów jest dokładniejszy, mniej bolesny, a znacznie mniejszym uszkodzeniom ulegają zdrowe mieszki włosowe.
Jeśli zauważymy pierwsze objawy łysienia, koniecznie należy udać się do lekarza dermatologa. Zarówno w przypadku łysienia androgenowego, jak i plackowatego, szybkie podjęcie leczenia to najskuteczniejsza metoda walki z tą dolegliwością. Ponadto zaobserwowano, że łysienie androgenowe może być dziedziczne, dlatego osoby, u których w rodzinie ktoś łysiał na tle androgenowym, są bardziej narażone na wystąpienie tej dolegliwości.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej Elite.