Pojęcie choroby metaboliczne tak naprawdę obejmuje bardzo dużą ilość schorzeń, które mogą dawać różne objawy i wymagać specjalistycznej diagnostyki przez różnych specjalistów. To, co je łączy to występujące nieprawidłowości w obrębie procesów metabolicznych, zachodzących w organizmie człowieka. Jakie choroby metaboliczne występują najczęściej i jak się je leczy?
Choroby metaboliczne – przykłady
Obecnie znanych jest ok. 1400 wrodzonych chorób metabolicznych. Są one dość mocno zróżnicowane, w zależności od rodzaju występującego zaburzenia w obrębie procesów metabolicznych. Wyróżnia się w szczególności: zaburzenia metabolizmu węglowodanów, aminokwasów, kwasów organicznych i inne. Wśród wrodzonych chorób metabolicznych wymienić można m.in.: fenyloketonurię, galaktozemię, nietolerancję fruktozy, osteoporoza czy dna moczanowa. Są to choroby wrodzone, na których rozwój nie ma wpływu styl życia.
Drugą grupą chorób metabolicznych stanowią te, które rozwijają się w zależności właśnie od stylu życia pacjenta. Dieta, odpowiednia dawka ruchu, wszystko to wpływa na organizm i może powodować rozwój niektórych chorób. Wśród najczęściej występujących chorób metabolicznych nabytych wymienić można cukrzycę typu II, zaburzenia w zakresie metabolizmu lipidów (podwyższone stężenie trójglicerydów, obniżone stężenie tzw. dobrego cholesterolu HDL, nadciśnienie tętnicze czy otyłość brzuszna. Gdy występują, nie można problemu bagatelizować i czym prędzej udać się do specjalisty.
Choroby metaboliczne – profilaktyka
Mimo że na rozwój wrodzonych chorób metabolicznych pacjent nie ma wielkiego wpływu, to dzięki właściwemu podejściu może znacząco poprawić jakość swojego życia. Wśród najważniejszych czynników wymienić należy odpowiednią dietę, dopasowaną do potrzeb konkretnej choroby. W zaburzeniach metabolicznych warto zrezygnować z niektórych składników pokarmowych, które nie mogą być przez organizm właściwie przetworzone. Odpowiednio ułożona dieta wspomaga pracę organizmu, wspiera też efekty terapeutyczne leczenia farmakologicznego.
Drugą ważną kwestią, która pomaga ograniczyć rozwój chorób metabolicznych jest aktywność fizyczna. Jej brak jest w dzisiejszych czasach dużym problemem, prowadzi do otyłości, pogorszenia kondycji, a to pierwszy krok do rozwoju cukrzycy typu II czy nadciśnienia.
Właściwie dobrana dieta, uwzględniająca zdrowotne potrzeby pacjenta oraz dawka ruchu to najlepsze, co można podarować swojemu organizmowi.
Fot. Shutterstock