Chlorofil (zielony barwnik) jest organicznym związkiem chemicznym występującym w roślinach i niezwykle dla nich ważnym z uwagi na uczestnictwo w procesie fotosyntezy. Czy to jednak znaczy, że człowiek nie powinien interesować się chlorofilem pod kątem zdrowotnym, bo jest to substancja ważna wyłącznie dla roślin? Nic podobnego!
Chlorofil w diecie człowieka
Prozdrowotny wpływ chlorofilu na zdrowie człowieka został udowodniony w wielu badaniach. Wpływ ów wykazano w kontekście walki z rakiem (chlorofil wychwytuje substancje kancerogenne z krwi), niwelowania przykrego zapachu z ust i ciała, działania przeciwzapalnego (w tym walki z artretyzmem, żylakami, próchnicą, stanami zapalnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi), walki z otyłością, ochrony skóry przed bakteriami, wirusami i grzybami. Dodatkowo chlorofil przywraca równowagę kwasowo-zasadową organizmu, pozwalając mu funkcjonować poprawnie. Spożywanie chlorofilu oczyszcza krew i limfę, usuwa toksyny i metale ciężkie, oczyszcza wątrobę i eliminuje wolne rodniki.
Najlepsza postać – chlorofil w płynie
Najlepszą przyswajalnością odznacza się chlorofil do picia, a więc chlorofil w płynie. Stanowi doskonałe źródło substancji odżywczych. Podobnie do zielonych warzyw i owoców oraz ziołowych herbat wprowadza do diety pożądany odczyn zasadowy. Chlorofil płynny wytwarzany jest np. z lucerny siewnej zawierającej dodatkowo białka karotenu, witaminy A, D, E, B6 i K, enzymy trawienne. Ze względu na rozwinięty system korzeniowy chlorofil do picia z lucerny siewnej dostarcza też wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i potasu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Najlepszesuplementy.pl.
Zdj. Shutterstock