Korzystałeś, korzystasz lub planujesz skorzystać z usług faktoringowych? Poznaj cztery rodzaje faktoringu, które – poza popularnymi wariantami – warto rozważyć. Część z nich stanowi odpowiedź na nietypowe potrzeby biznesowe faktorantów. Zapraszamy!
Czym jest faktoring odwrócony?
Jeżeli jeszcze nie wystawiłeś nikomu faktury, ale potrzebujesz finansowania chociażby po to, by zakupić produkty i zacząć świadczyć usługi, wciąż możesz skorzystać z faktoringu. Właściwym wariantem będzie faktoring odwrócony, w ramach którego faktor sfinansuje Twoje zakupy. Działa to podobnie do zakupów na kartę kredytową.
Czym jest faktoring półotwarty?
W klasycznym faktoringu, czyli jawnym, klienci faktoranta dowiadują się, że podpisał umowę z firmą faktoringową, a wystawione im faktury zostały przekazane tej firmie. W jawnym/cichym – nie wiedzą. Ale istnieje jeszcze jeden rodzaj: faktoring półotwarty, który łączy poprzednią dwójkę. W jego przypadku klient dowiaduje się o przekazaniu faktury dopiero w momencie przekroczenia terminu płatności.
Czym jest faktoring mieszany?
Elementy innych rodzajów faktoringu łączy również faktoring mieszany. Stanowi połączenie faktoringów pełnego i niepełnego. W jego ramach faktor ponosi ryzyko niewypłacalności klientów faktoranta, jednak wyłącznie do ustalonej w umowie kwoty.
Czym jest faktoring wymagalnościowy?
Jeżeli Twoja firma nie ma problemów z finansami i nie potrzebuje dodatkowego źródła dochodu, za to zależy jej na pomocy w ściąganiu należności od klientów zwlekających z zapłaceniem faktur, możesz wybrać faktoring wymagalnościowy. W jego ramach otrzymasz pieniądze od faktora dopiero wtedy, gdy termin płatności na fakturze upłynie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Aow.pl.
Zdj. Shutterstock